Előző két írásomban számba vettem néhány alapvető dolgot, ahol el tudunk csúszni az újévi terveinkkel, esetleges fogadalmainkkal. Ha ezek elolvasása után is úgy érzed belevágsz, mert már nagyon rád fér a változtatás, akkor fogadd tőlem szeretettel a jó tervek receptjét. Egészen pontosan először a hozzá szükséges „alapanyagokat”. Ne aggódj, elárulom azt a bizonyos titkos összetevőt is.
Kezdjük ott, hogy mitől lesz jó egy terv?
Nos szerintem akkor beszélhetünk jó tervről, amikor azt érzed, hogy olyan mint egy ruha, amit pont rád öntöttek. Kényelmes, jól nézel ki benne, sehol se túl bő vagy túl szűk. És minden olyan dolgot segít könnyebben megcsinálni, amit szeretnél. Fontos tehát: arra alkalmas, amit TE szeretnél és nem arra, amit mások esetleg mondanak. Tehát ha te nem szeretnél futni benne, hanem csak sétálni, vagy vonulni mint a modellek a színpadon, akkor vállald fel teljes mellszélességgel, hogy neked ez most pont erre kellett és ne akarj benne futkosni, csak azért mert mások meg futkosnak.
És mi kell ahhoz, hogy ez a jó terv pont rád szabott legyen? Hát TE! A te paramétereid kellenek. Úgy is fogalmazhatnék: önismeretre van szükség.
A jó terv olyan, ami TÉGED segít, ami a TE vágyaid céllá formálását és megvalósítását segíti elő. És ami pontosan a TE erőforrásaidra alapoz és számol a TE gyengeségeiddel.
Ha el szeretnéd kerülni a kudarc-élményt az év végére, akkor az alapozással érdemes jó sok időt eltölteni. Hiszen az a ház áll stabilan, amelyiknek jó erős az alapozása. Ennek első állomása jelen esetben az, hogy picit befelé fordulsz és elkezded önmagad kérdezgetni néhány alapvető dologról. Ezek lesznek azok, amikből ezt az ideálisan kényelmes ruhát (= jó éves terv) meg lehet szőni, ezek az alapanyagok, amikből a ruha szövetei lesznek, hiszen nem lehet ruhát a semmiből varrni és laktató ételt se lehet a semmiből főzni.
1. alapanyag: Az Alapelved.
Hunyd be a szemed egy picit és gondolkozz el azon, hogy mit szeretnél elmondani magadról az év végére. Képzeld oda magad az év végére, akár mintha hegy tetején állnál… vagy a verseny végén a célban. Mi az a dolog, amit szeretnél, hogy az egész éves utadat áthassa? (Fel akarsz érni a hegyre, oké, de milyen érzés legyen ott akkor veled? Mi a legfontosabb az út során?)
Egy alapelvet keresünk most, ami minden mást meghatároz utána. Egy olyan alapvető gondolatot, ami iránytűként szolgálhat, ha éppen elveszettnek érzed magad a sok teenőd tengerén, vagy amikor úgy érzed, hogy a sok hétköznapi kötelezettség hullámverés már éppen teljesen eltérített. Egy olyan egyszerű meghatározó gondolat kell, ami segít prioritásokat állítani és segít neked, hogy újra a célod felé evezz tovább a megváltozott körülmények közepette is.
Emlékeztető: Nagyon fontos, hogy pozitív kijelentéseket alkalmazz. Az nem alkalmas alapelvnek, cél megfogalmazásnak, hogy: „ha nem lennék ilyen vagy olyan… ha nem tenném ezt meg azt…” helyette: „ha azt érezném végig….. ha azt mondhatnám el, hogy így és úgy tettem meg minden lépést”, stb.
2. alapanyag: Vágyaid listája
Vegyél elő egy jó nagy papírt és írd össze a vágyaid. Miket szeretnél céllá formálni és megvalósítani? Fontos, hogy itt most szabadon álmodozol, nincsenek korlátok vagy realitás. Tanfolyamra akarsz járni? Több időt szeretnél a szeretteiddel? Több mozgást akarsz beiktatni? Több „mi” kellene…? Írj össze mindent. És még ne foglalkozz azzal, hogy ezt hogyan fogod megvalósítani, megvalósíthatóak-e egyáltalán. Csak írd, ami jön.
Javaslat: azokat a dolgokat, amik inkább csak szórakozások, bakancslistás dolgok amiket jó lenne megtenni, de azért nem dől össze a világ ha kimarad (pl. túrázni a Mecsekben a régi haverommal), külön listára írd össze. A vágyak listája tartalmazza csak azokat, amik valamiért nagyon fontosak neked és úgy érzed ezek megvalósítása előre vinne.
Javaslat2: lehetőség szerint hagyd a fiókban a korábbi évek hasonló listáit és NE szedd elő, hogy miket nem valósítottál meg korábban és mik vannak hosszú évek óta ott a listán. Ezt azért javaslom, mert… te már nem vagy ugyanaz az ember, mint aki azokat akkor kitűzte. Eltelt közben egy év minimum! Engedd meg magadnak, hogy változzanak a céljaid, prioritásaid. Ha valami továbbra is fontos neked, akkor fel fog kerülni az új listádra is szinte magától, anélkül hogy emlékeztetnéd magad rá. Általában a régi listák nézegetése belevisz egy ön-szidalmazó vagy ön-sajnáló körbe, hogy „na tessék, ezt se csináltam meg”… Ez nem igazán fog segíteni egy minőségileg új évet indítani.
3. alapanyag: A valós világ várható eseményei
Ahhoz, hogy a vágyaid megvalósulhassanak szükség van arra is, hogy a világ is támogassa ezeket bizonyos mértékben. A Bibliában is megtalálható alapigazságot szeretném itt most idézni: „mindennek meg van a maga ideje”.
Nehéz, sőt talán lehetetlen előre megjósolni mit fog hozni egy év, milyen történések lesznek a világban, és azok mit okoznak majd a te személyes életedben. Azért szerencsére pár fogódzkodó mindig akad.
Egyik például az, hogy lesznek ünnepek és lesznek kötelező események (mint pl. egy vizsga ha épp tanulsz), ezeket is célszerű előre összeírni. És számolni azzal, hogy ünnepek idején többet fogsz enni és kevesebbet mozogni, hogy vizsga előtt olyan körülmények kellenek majd, amik a tanulásod támogatják és nem lesz akkor időd/erőd más céloddal foglalkozni, stb. Ha ezeket eleve betervezed, akkor megint tudod csökkenteni a frusztrációid (a „nem haladok eléggé” érzést), illetve elejét tudod venni az önsanyargató gondolatoknak (pl. „na tessék, ennyit a diétámról”). Tervezz be előre nyugodtan visszaeséseket is akár. Ez is az élet része: egyszer dagály, egyszer apály.
Attól függően, hogy mennyire vagy nyitott a különböző spirituális alapú éves jóslatokra, akár ezeket is segítségül hívhatod. Rengeteg mód áll rendelkezésedre, hogy megnézd számodra, személyre szabottan miket hozhat a következő év: nyugati asztrológia, kínai asztrológia, kártyavetés, ji-king, személyes év számítása számmisztikával, stb. Arra szeretném ezzel kapcsolatban felhívni a figyelmed, hogy érdemes olyat keresni ezek között, amik tényleg személyesek, akár a konkrét születési dátumodból indulnak ki vagy te húzod ki a valóságban a kártyát / rakod ki a formát és nem valami ingyenes oldalon keresztül teszed ezt. Magazinokban, interneten található mindenkinek egységesen ugyanazokat szajkózó jóslatok gyakran csak azért jönnek be, mert kellően általánosan fogalmaznak (pl: megtalál a szerelem, ha nyitott vagy rá… és társai) és ha ezekre akarnál alapozni, könnyen lehet hogy csalódás ér majd.
Most hogy a három legfontosabb alapanyagot megalkottad, mert hát vegyük észre ezeket te gyúrod meg, te szövöd meg azt az anyagod, amiből aztán az „éves terv” nevű ruhádat kiszabod és megvarrod… fontos még egy valamit elővenni és hozzátenni. Ez pedig az a bizonyos titkos összetevő, amitől aztán a terved szinte életre kel és magától mozog és támogat téged (akárcsak a Szépség és a szörnyeteg című mesében a tárgyak).
A titkos összetevő különben egyáltalán nem titkos abban az értelemben, hogy ott van mindenkinek az orra előtt, csak valahogy elég kevesen használják.
Ez pedig az elfogadó szeretet. Egyszerű, szeretetteljes megengedés.
Megengedem magamnak, hogy legyenek gyengeségeim. Megengedem magamnak, hogy legyenek rosszabb napjaim. Megengedem magamnak, hogy legyenek túlzó vágyaim. Megengedem magamnak, hogy legyenek gyermekes és infantilis dolgaim is. Megengedem magamnak a kényeztetést. Megengedem magamnak teljes szívvel a lustulást is. És szeretem magam annyira, hogy törődjek magammal.
Csodálatos módon amint teljes szívvel megengedsz magadnak valamit, amit lehet a kemény és szívtelen hajcsár-világ szerint „nem szabad”, ha tényleg bele tudod engedni magad, akkor azt veszed észre, hogy egészen kevés is elég belőle és valóban feltölt. És magadtól fogsz felpattani és tovább szárnyalni, nem fogsz túl sok időt „elpocsékolni”, „ellustulni”. Legtöbbször egy-egy pihenő során küzdünk magunkkal, hogy de most igazából mást kéne csinálni és emiatt nem is tudjuk a pihenőt teljesen kiélvezni, sőt talán fáradtabban kelünk fel a végén a TV/PC elől. Nem csoda hogy kifáraszt a pihenés, ha közben egy erős belső harcot vívunk. Engedd meg tehát magadnak a szüneteket és a lazítást is teljes szívvel.
Ha az elfogadás titkos összetevőjét beleszövöd a terveid alapjául szolgáló szövetanyagba, akkor az életre kelő terved biztosan nem egy lelketlen szörny lesz, ami kisajtolja belőled a maradék szuszt is, csak hogy teljesítsd a tervet. Sokkal inkább egy jóságos tündér lesz, ami ha éppen meggyengülsz, szeretetteljesen átölel és elfogadja, hogy éppen most épp töltődésre van szükséged, mert érző, lélekkel rendelkező lény vagy és nem egy robot.
Ez vezet el minket aztán egy fontos alapvető természeti törvényhez, amit célszerű az álmaid megvalósítási tervének megalkotása során figyelembe venni – és amit egyébként érintőlegesen megemlítettem most is. A következő cikkben azt fogjuk együtt megnézni, hogy a megalkotott alapanyagokat (alapelv, vágyak és valóságban várható események) hogyan lehet lehozni teljes mértékben a valóság talajára és egy működőképes tervvé összeállítani.
Addig is ha bármi kérdésed van e cikkben foglaltakkal kapcsolatban, kérdezz nyugodt szívvel.