Mi a coaching? Miért jó ez pont neked?
Arra a kérdésre, hogy mit adhat számodra egy coaching folyamat azt tudom mondani, hogy fellélegzést. Azt az érzést, hogy végre jobb. Azt az érzést, hogy könnyebbek, kezelhetőbbek a mindennapjaid, mert a célod elérésében most már több a szövetségesed. Ez a folyamat abban támogat, hogy felismerd és átírd a korlátozó napi rutinokat, és hogy új, támogatókat alkoss magad számára. Mindezt azért, mert nagy sztárok és gazdag emberek a jól kialakított mindennapos megszokásainak köszönhetik a sikereiket. Bár ez nem csodaszer, és nem old meg mindent, de nagyon sokat tud könnyíteni az életeden és mosolygósabbá tud „varázsolni”. De mint minden varázsláshoz, ehhez is kellesz te. A te akaratod, a te vágyaid. Ehhez pedig, ha engeded én hozzáteszem neked a receptet és odafigyeléssel kísérem az utadat. S ha néha elfáradsz, akkor segítek majd újult erőre kapni, hogy a célodhoz végül elérj.
A coachingról általában
Az angol „coaching” szó több jelentéssel is bír, de talán a „felkészítés” a legmegfelelőbb kifejezés ezek közül.
A coaching egy több találkozásból álló folyamat, amely során együtt kidolgozzuk a legjobb módot arra, hogy minden lehetséges módon felkészülj az általad kitűzött célok elérésére.
Hozol egy vágyat, amit jó lenne már megvalósítani, egy elakadást, amin jó lenne túljutni. Ebből először is közösen formálunk egy célt, aztán felderítjük a terepet – milyen szokások gátolják célod elérését, mik az erőforrások amik segítenek az utadon -, végül pedig akciótervet készítünk, hogy sikeresen meg is tudd valósítani a célodat. Ezeket kiértékeljük és ha kell picit módosítjuk, hogy valóban testhezálló legyen minden lépés amit megteszel az úton.
Tapasztalataim szerint bármilyen célt úgy lehet elérni, ha már nincs akadály a pályán és ha az ember pontosan látja és tudja mit kell megtennie ahhoz, hogy eljusson a céljához. Mert akkor és csak akkor fog mozgásba lendülni és tényleg megtenni azt, amit kell. De kell még valami a sikerhez, ez ráadásul a legfontosabb előfeltétel; az erős vágy arra és a bizalom abban, hogy igen is lehet könnyebben élni és hogy támogatókkal együtt lehetséges elérni a nagy célokat.
Ahhoz, hogy felfedezzük a rejtett akadályokat és kitartóan a cél irányába haladjunk, jól jön egy támogató „edző”, akivel át lehet beszélni és ki lehet értékelni időről-időre a minket ért élményeket, aki tud bevált taktikákat mutatni a felmerülő helyzetekre, és aki elfogadó figyelmével folyamatosan jelen van. Természetes, hogy néha kifáradunk és feladnánk, de ha van egy edző mellettünk, akkor ő segíteni tud ilyenkor új erőre kapni. Fontos kihangsúlyozni: akármilyen utat is választunk, és akárki is támogat minket ebben; a sikert igazából mindig csak magunknak köszönhetjük.
Mi az, ami nem történik meg egy coaching folyamat alatt?
Mivel a cél megtalálása és elérése lesz a fókuszunkban, ezért nem lesz üres fecsegés, a coaching nem egyenlő egy baráti beszélgetéssel. E folyamat során nem kell tartanod azoktól a bizonyos jó tanácsoktól se, mert a folyamat teljes mértékben rólad szól és a számodra ideális megoldásokat keressük.
A coaching nem is terápiás beszélgetés sorozat, itt nem megyünk túl mélyre. Bár foglalkozunk az akadályok feltárásával, például az önkorlátozó hiteiddel, de nem célunk túlzottan a múltban barangolni, és a múltbéli sérelmeket boncolgatni, feldolgozni. Személyiséged alapjaihoz nem kell minden esetben lenyúlni, hogy a jelenedet szebbé, számodra élhetőbbé tudjuk formálni.
Nem kell beszámolnod és retorzióktól tartanod, ezek az ülések nem főnök-beosztott meetingek.
Nem kell túlzottan feltárulkoznod, senki sem fog vallatni. Csak annyit mutatsz magadból, amennyit jónak tartasz. Pontosan olyan feladatokat vállalsz majd be, amiket úgy érzel, hogy valóban szeretnél, amikről azt gondolod, hogy apró sikerélményeket adnának és ezzel te céljaid támogatják.
Ha van olyan téma, amivel úgy érzed nem jutsz egy pontnál tovább, akkor hozd el és nézzünk rá együtt.
Ha vannak régóta dédelgetett vágyaid, amiket most már meg is akarsz valósítani, akkor gyűjtsd őket össze és fedezzük fel együtt hogyan tudnád végre elérni őket.
Milyen egy coaching folyamat nálam?
- A coaching ülések választásod szerint történhetnek online és Budapesten élőben.
- Az élőben lévő ülések nyugodt körülmények között zajlanak. Olyan helyszínen találkozunk, ahol más nem tud megzavarni és nem hallhatja, mi a témád. Tehát nem kávézóban, teázóban vagy az utcán fogunk beszélgetni.
- Másfél órán át (90 perc) tart egy coaching ülés. Erősségem a pontosság és időkeretek tartása, de ha úgy kívánja a helyzet, akkor persze tudunk egy picit többet szánni az adott napon a témádra.
- Az ülések során rád figyelek, téged hallgatlak, és kérdésekkel segítem a témád minél jobban kibontani.
- A találkozási alkalmak száma, a folyamat teljes hossza a Te témáidtól függ. Dolgozom 8, 11 és 13 alkalmas folyamattal is.
- Az ülések között egy hét vagy két hét telik el, a téma függvényében. Mert hiszen kell idő, hogy a mindennapi életviteled mellett beérjenek benned azok, amikről beszélgettünk, meg tudd tenni, amiket vállaltál és hogy akár újabb témák feldolgozására is a következő alkalommal készen állj.
- A közös munkáról és a folyamat hosszáról a legelső konzultáción közösen döntünk. Ez az alkalom arról szól, hogy megismerjük egymást, megismerjem a témáidat és hogy ízelítőt kaphass abból, hogy milyen egy coaching ülés. Valamint persze arról is, hogy kiderüljön tudnánk-e együtt dolgozni. Erre a legelső konzultációra 3 órás időkeretet javasolok. Ezt teljesen ingyen adom és nincs kötelezettséged egy ilyen alkalom után semmire. Csak annyi kell, hogy felkeress és egy időpontot egyeztessünk.
Miért van ingyen? Azért, mert egyáltalán nem hiszem, hogy ha egy lekvár ízélményét valakinek szóban elmondod, akkor az ugyanolyan, mintha ő maga is megízlelné. Lehet lesz róla valami fogalma, de könnyen lehet neki más lesz a saját véleményre róla. Ezért gyere el és tapasztald meg kötetlenül piciben. - Kérlek érkezz úgy az első találkozásunkra, hogy gondolatban, vagy akár papíron összeírod a főbb vágyaid, és zavaró megszokásaid.
Mi történik az ingyenes, előzetes konzultáción?
Röviden bemutatkozunk egymásnak, ismertetem röviden a coaching folyamatot
Megkérlek, hogy a témáid mondd el, ezekről kérdezlek, hogy minél jobban megértsem őket
Megállapítjuk, ezek közöl melyikkel lehet coaching keretében dolgozni
Megállapítjuk mennyi alkalom lenne ideális a közös munkára
Tisztázzuk a kérdéseid, hogy tudd és érezd mit adhat számodra a folyamat
Miért éri meg belevágni?
Bármilyen témával is érkezz tapasztalataim szerint elmondható, hogy a folyamat végére:
- Élhetőbbek lesznek mindennapjaid
- Több energiád lesz
- Derűsebb leszel
- Bizakodóbban fogsz tekinteni a jövődre
- Jobban megismered és elfogadod magad
- Érezni és tudni fogod, hogy a vágyott céljaid elérhetőek számodra
Egyszóval: kivirulsz.
Mivel nem érdemes hozzám fordulni, azaz miben nem tudlak támogatni?
A coaching két döntésében teljesen szabad embert feltételez. A coaching nem egy terápiás folyamat, ahol visszanyerjük ezt a döntési szabadságot. Ezért sajnos nem tudlak támogatni az alábbiakban:
- Múltad feldolgozásában. (Félreértés ne essék: abban támogatlak, hogy a régi mintákat újakkal írjuk felül és így a régi megszokások a jelenedre már ne hassanak ki, de a múltbéli események kibontása, tanulságok levonása és a fájdalmak elengedése viszont valamilyen terápiás formát igényel.)
- Traumák feldolgozásában.
- Függőségek felszámolásában.
- Személyiségzavarok kezelésében, hatásaik enyhítésében.
- Komoly szorongások felszámolásában, kezelésében.